Температура гарячої води повинна бути не менше 50 градусів, а в приміщенні – 18 градусів. Юристи кажуть, що українці можуть за неякісні послуги платити менше, проте таким правом користуються одиниці.

Що робити, якщо замість гарячої води – тепла

Згідно із законом «Про житлово-комунальні послуги», через дві хвилини після відкриття крана температура води повинна коливатися в межах 50-75 градусів. Якщо температура гарячої води – 45-49 градусів, платити за неї можна на 10% менше. Так, чинний тариф «Теплотранс» Дніпровської міської ради  – 85,83 гривні за кубометр гарячої води. Згідно з затвердженим Кабінетом міністрів нормативами, сім’я з трьох осіб за місяць використовує 4,8 кубометрів гарячої води. Якщо температура води, наприклад, не 50, а 49 градусів, замість 412 гривень можна заплатити 371 гривню (на 10% менше). Якщо температура в крані від 40 до 44 градусів – можна платити на 30% менше, тобто 288,4, а не 412 гривень. Якщо температура нижче 40 градусів за гарячу воду можна платити по тарифу на холодну воду.

Нормативи для гарячої води:

50-75 градусів – платити 100%
45-49 градусів – платити 90%
40-44 градуси – платити 70%
Менше 40 градусів – платити по тарифу на холодну воду

Крім того, законом встановлено, що відключати гарячу воду можуть не більше ніж на шість годин на добу (за умови стабільного водопостачання) і не більше ніж на 10 днів в місяць (30% від часу надання послуги). Тобто якщо гарячої води немає два тижні, послугу можна оплачувати частково – за кожен день прострочення сума в платіжці за місяць повинна зменшуватися на 3,3%.

anews.com
anews.com

Щоб перерахувати платіжки, необхідно звернутися до постачальника послуг, після чого представник компанії має заміряти температуру води і скласти акт – документ передають постачальнику, він же проводить перерахунок. Якщо постачальник послуги проігнорує звернення – можна йти в суд. Як каже юрист Олена Проценко, українці  дуже рідко користуються своїми правами у питаннях ЖКГ і не поспішають звертатися в суд, якщо через поганий тиск в системі на останніх поверхах багатоповерхівок погано надходить вода, або ж замість гарячої води – тепла.

«Якщо раптом у крані поганий слабкий тиск, необхідно звернутися зі скаргою до підприємства, яке надає послугу, а після, якщо проблема не буде усунена, звернутися до суду і зажадати, щоб був встановлений, наприклад, додатковий насос для того, щоб послуга відповідала», – говорить юрист.

Щоб зробити перерахунок, необхідно звернутися з заявою до підприємства, яке постачає тепло в квартиру . Після цього представник компанії має заміряти температуру в квартирі і скласти акт-претензію. Це документ передається теплопостачальнику, який повинен зробити перерахунок.

Коли можна платити за опалення менше

Якщо у житловому приміщенні температура повітря нижче 18 градусів (і 20 градусів в кутових кімнатах), платити за тепло можна менше. За кожен градус нижче 18 – мінус п’ять відсотків від суми в платіжках. Приміром, у Дніпрі в квартирі площею 60 квадратних метрів (без теплового лічильника) за опалення доведеться заплатити в середньому 1800 гривень в місяць, якщо температура в квартирі 15 градусів, замість майже двох тисяч доведеться заплатити всього 1530 гривень. Якщо температура повітря в квартирі нижче 12 градусів, згідно із законом, платити за опалення не потрібно.

Однак при цьому в Законі «Про житлово-комунальні послуги» уточнюється: «За умови здійснення власником, балансоутримувачем будинку заходів по утепленню приміщень і місць загального користування».

Так, якщо в квартирі старі вікна, які пропускають тепло, вимагати від постачальника послуг перерахувати суму в платіжках не можна. Законом також встановлено, коли постачальники послуг повинні починати опалювальний сезон – протягом трьох діб після того, як середньодобова температура на вулиці закріпилася на рівні восьми градусів тепла. Якщо ця вимога не виконується, на четверту добу і кожен наступний день сума у платіжках за місяць повинна зменшуватися на 3,3%

Якщо в квартирі холодно, необхідно:

1. Повідомити виконавця послуг (усно по телефону, письмово, зазначеним у договорі способом).
2. Виконавець повинен перевірити якість наданих слуг. Якщо не згодні з перевіркою, її проведуть повторно, але вже з представниками місцевої влади, об’єднання споживачів.
3. Після перевірки на руки видадуть акт, а суми в платіжках перерахують.

Як утеплити свій будинок:

Пофарбувати батарею в темний колір і приклеїти за нею фольгу. Як говорить експерт у сфері енергоефективності Ганна Шумейко, якщо пофарбувати батарею в темний колір і встановити за нею тепловідбивний екран, зроблений з алюмінієвої фольги, температуру в кімнаті можна підвищити на 2 градуси.

Утеплити або замінити вікна. Експерти кажуть: 40% тепла «йде» з приміщення через вікна. Для того, щоб зберегти тепло в квартирі, варто встановити двокамерні склопакети або ж утеплити вже встановлені вікна. Також варто подбати про вхідних дверей, яка не пропускає тепло.

Менеджер проектів ДТЕК ЕСКО Сергій Свистюк, який проводить тренінги з енергозбереження та енергоаудиту для ОСББ, розповідає: утепливши будинок і встановивши тепловий пункт, можна економити на «комуналці» більше 50%. «Після встановлення лічильників необхідно задуматися про регулювання споживання ресурсів. «Якщо це стосується системи опалення, то це повинні бути погодозалежній регулятори, балансувальні клапани на стояки, терморегулятори на батареях у квартирах», – розповідає Сергій Свистюк. Така система у будинку на 100 квартир може обійтися в 300 тисяч гривень, тобто всього за 3000 гривень з кожної квартири. Таке обладнання дозволить економити від 15 до 30% тепла і окупиться за два-три опалювальні сезони.

Найдорожче обійдеться комплексне утеплення будинку (заміна вікон та дверей, утеплення стін і швів). При цьому на даний момент практично в кожному місті діє програма підтримки ОСББ. Приміром, у Києві 70% витрат на утеплення будинку компенсують з міського бюджету, а ще 30% припадає збирати мешканцям. В середньому, як зазначає експерт ДТЕК ЕСКО Сергій Свистюк, кожній квартирі доведеться заплатити за утеплення свого будинку всього кілька тисяч гривень.

Ганна Шумейко також впевнена: «Потрібно всім будинком взяти кредит і виплачувати по місяцях. Із зростанням тарифів окупність таких витрат стає вище і вище. Для цього потрібно створити ОСББ і об’єднатися. Кредит витратити на встановлення теплового лічильника, утеплення будинків, заміну вікон, модернізацію».

За матеріалами: www.segodnya.ua

 

Добавить комментарий