kartinkijane.ru-79556

Рівно за тиждень до святкування Великодня, всі православні християни відзначають Вербну неділю, у 2017 році цей день випав на 9 квітня.

Вербна неділя – це день  коли Ісус увійшов до Єрусалима. У православній церкві це свято носить назву Вхід Господній в Єрусалим. Після того, як Христос воскресив Лазаря, чутка про нього пройшла по багатьом містам Ізраїлю, люди повірили, що він саме той цар, який врятує їх від рабства. В ті часи було прийнято правителям в’їжджати в місто на ослі. Таким чином, він заявляв, що прийшов з миром. Тому Ісус так і вчинив. А народ Єрусалиму в свою чергу теж, як годиться зустрічати правителя, вітав месію пальмовими гілками, а деякі піднесли до ніг Ісуса свій одяг.

Напевно у кожного православного християнина хоча б раз у житті виникало питання про те, яким чином пов’язана верба з тим, що Христос увійшов у Єрусалим і його вітали як царя з пальмовими гілками? Це пояснюється тим, що не у всіх країнах, де сповідують християнство, є пальми. Тому в країнах їх замінюють гілками дерев, які першими розцвітають навесні. Тому в нас пальмові гілки були замінені вербою. Крім того, у нас це дерево символізує цнотливість, оновлення, нове життя.

Традиції і обряди у Вербну Неділю:

Ще в давнину це свято відзначалося з особливим розмахом, гуляння влаштовувалося в багатьох містах. Однак з плином часу цей день стали святкувати більш скромно. Але деякі традиції побутують і в наш час.

Наприклад, в ніч на Вербну неділю прийнято проводити в храмі освячення гілки Верби, заздалегідь зірвані близько найближчих річок. Вранці ж було прийнято злегка бити гілками верби своїх дітей зі словами: «Не я б’ю, верба б’є!». Таким чином, батьки очищали своїх дітей від пристріту, псування, злих духів. Той же обряд проводився і з дорослими. Багато хто вірили, що це допоможе залучити здоров’я, бути більш міцним і сильним.

Треба зауважити, що гілки верби які збиралися нести до храму на освячення потрібно зрізати тільки з молодих дерев, на яких ще немає засохлих гілок і пошкоджень. Також, згідно з народними повір’ями, у Вербну Неділю не можна брати гілки з дерев, у яких є дупла, а також з тих, що ростуть поруч із цвинтарем. Не рекомендувалося брати гілки з дерев, які схиляються над водою, адже ночами на них могли відпочивати і водяні русалки.

Також, щоб ніяка хвороба і хвороба не причепилася, люди проковтували бруньки освяченої верби. Цей обряд використовували і для залучення удачі в нових починаннях. Багато хто в ті часи перед тим, як починати якесь важливе діло, з’їдали три бруньки.

Дівчата, які хотіли вийти заміж за певного хлопця, весь день, з ранку й до самого вечора думали про цього хлопця. І вже незабаром готувалися до побачення.

А ось, щоб збільшити свій статок, у давнину люди садили квітка або ж пересаджували кімнатні рослини. Вважалося, що такі рослини і приносять багатство в будинок. Якщо ж квітка зів’яне, то ніякого прибутку не буде, а навіть навпаки, вірили, що незабаром чекають величезні фінансові втрати. Тому ця квітка намагалися зберігати і доглядати за ним особливо ретельно.

Гілки верби, принесені з храму, господині зберігали цілий рік, і ставили їх у передньому кутку хати біля ікони. Коли ж весна вступала у свої права, то, люди виганяли худобу саме цією гілкою. Згідно з повір’ями це здатне вберегти худобу від хвороб.

Коли ж починався посівний сезон, то на полі обов’язково встромляли в землю гілки верби. Так вони вірили, що це сприяє багатому врожаю, і рятує його від напастей.

Багато жінок бруньки цієї рослини намагалися зберегти на випадок хвороби. Коли ж у будинку кому-то кепсько, то дружини пекли пироги з бруньками верби, додавали їх у воду і чай і чекали швидкого одужання.

Дуже часто у цей день влаштовувались так звані вербні базари, де влаштовувалися пишні гуляння, продавали безліч товарів і влаштовували різні каруселі та ігри. Одним з основних звичаїв таких ярмарків продаж вербового херувимів (гілки верби, прикрашені ангелами).

Як і у всі великі церковні свята, так і в цей день не можна працювати і готувати гарячі страви. Тому жінки готували для своїх домочадців заздалегідь. При цьому варто відзначити, що святковий стіл повинен був бути помірним, так як ще триває Великий піст.

Громадська організація «Майдан Січеслав-Дніпро»  вітає всіх з Вербною Неділею!

Від щирого серця бажаємо Вам та Вашим родинам здоров’я, світу вашому дому та світлої весни! Нехай всі нещастя і прикрості обійдуть вас стороною, і тільки радість і добро знайдуть до вас дорогу!

Прес-служба ГО «Майдан Січеслав-Дніпро»

За матеріалами: Корисно знати !

Добавить комментарий