ditlahu«Дайте дитинству дозріти в дитинстві» — Жан-Жак Руссо

Безробіття в Україні досягло свого апогею. Куди не кинь – скорочення штатів, людей навіть з великим досвідом роботи викидають на вулицю. У сім’ях нічим годувати дітей, а одяг для акселератів коштує так само як і для дорослих. Тому неповнолітні самі шукають шляхи для заробітку.

Ще кілька років тому діти-заробітчани викликали повагу та іноді милу посмішку. Чим вони займалися? Хтось роздавав флаєри або рекламну продукцію, інші допомагали на роботі батькам, треті – мили машини.

Ну а хитріші вигадували свої способи заробітку. Пам’ятаю, взимку після несподівано рясного снігопаду дебелі хлопчаки на пр. Кірова за пару-трійку гривень підштовхували автомобілі, які їдуть вгору та буксують на схилі. Хтось розчищав засипані снігом машини та дворові виїзди.

Батьки такому стану справ тільки раділи. Мовляв, нехай дитина привчається працювати, до того ж на кишенькові витрати клянчити не буде.

Та тільки які це були діти? Правильно – насамперед ті, хто з різних причин не вчиться і не працює. І наразі їх кількість тільки збільшується – особливо за рахунок біженців. Багато дорослих влаштуватися на роботу не можуть, оскільки і місцевим це важко зробити. А діткам хтось може й і дасть можливість підзаробити копійчину.

Щодо гуртків за інтересами, спортивних секцій або студій, то сьогодні говорити про таку «форму зайнятості» не доводиться. Практично скрізь всі ці структури платні і ніяких пільг комерсанти не надають. Про вартість путівок до таборів відпочинку я вже мовчу. Та й не зароблятимуть там діти.

Не дивно, що міліція нерідко затримує «вільних» неповнолітніх якщо не під кейфом, то за торгівлю наркотиками. Для всякого роду нечистих на руку ділків такі продавці дуже вигідні – на дітей правоохоронці найменше подумають. Сяде такий пацан чи дівчинка на лайбу і з вітерцем повезе чергову дозу клієнту. Удвічі жахливо, коли таким наркоділерам «зарплату» видають їх же товаром. Сюжет для детектива? Але це – життя.

Нещодавно мені розповідала подруга, мати трьох дітей, що її старший, 16-річний, син Михайло зі своїми товаришами у вільний від навчання час продавав квитки в цирк. Впродовж двох днів хлопчик заробив 200 гривень. Хлопцю сподобалося і він почав прогулювати заняття – та ще й напередодні закінчення навчального року. Зрозуміло, такі дії відбилися на успішності. Але ж так і вигнати геть з коледжу можуть!

До речі, юним жителям великих міст нелегально влаштуватися на роботу набагато легше – особливо влітку. Інша справа – провінція, де з роботою повний гаплик: хіба що попотіти на власному городі, куди молодь навряд чи заженеш без палиці. А тому що прибуток у вигляді картоплі чи помідорів їм, які мріють про нові айфони і ноутбуки, як собаці п’ята нога.

Але головна проблема в тому, що діти, які заробили свої перші легкі гроші, вже не слухають батьків, які намагаються довести: треба спочатку закінчити навчання, і тільки потім думати про працевлаштування. Втім, там, де навчання платне, зайва копійка не завадить – аби працювали діти законно і це не шкодило отриманню освіти. Та тільки чи завжди так виходить?

Отже дитячий труд знову затребуваний. Так відбувається ще й тому, що роботодавцям легше дурити саме неповнолітніх. А державний контроль? Та про що ви кажете! І раніше всілякі комітети і міліцейські служби дивилися на цю проблему крізь пальці. Наразі справи в цьому напрямку ще гірше.

Тому не варто дивуватися, що злочинність в Україні помітно помолодшала. Як не варто дивуватися, що в зоні АТО нерідко виявляються малолітки…

Дивлюся черговий сюжет про хлопчика, який всі свої заощадження передав бійцям на Донбасі. Сльози накочуються і не дає спокою думка: а куди ж, панове чиновники, поділася допомога від дорослих волонтерів і на що витратили бюджетні кошти, виділені для забезпечення бійців антитерористичної операції?

Член правління ГО «Майдан Січеслав-Дніпро» — Вероніка КОМІССАР

Добавить комментарий