Ворота міста. Така назва закріпилась за вокзалами наших населених пунктів.

Зазвичай залізничний вокзал – це найперший об’єкт, що бачать люди, які приїхали познайомитись з містом, по роботі, чи у гості. Іноді вдається побачити вокзал із вікна вагону поїзду, по дорозі до необхідного пункту. Та оригінальний чи красивий фасад будівлі може і запам’ятитись надовго.

В нашій країні є велика кількість вокзалів, які побудували більше століття назад. Є вокзали, які побудували зовсім недавно і вони також заслуговують на увагу.

Дніпро


Головний вокзал Дніпра  – належить до переліку споруд, які мають давню історію. Перші залізничні будівлі в місті з’явились в 1884 році. На той час назва залізничної станції була «Катеринослав». У 1926 році місто перейменували. Тих пір це назва не тільки для міста, а й для станції. В часи Другої світової війни будівля була зруйнована. Відновили її в 1956 році. З цього року станція збереглась до наших часів.
Де знаходиться: площа Вокзальна, 11, місто Дніпро, Дніпропетровська область.

Вокзал Жмеринки


Фасад будівлі Жмеринського вокзалу вразить багатьох. Будинок створений в стилі український модерн та ренесанс. Автори проекту планувати створити залізничний вокзал як в Мюнхені, у Німеччині. Побудували його в 1865 році, на даний час це пам’ятка архітектури місцевого значення. Є інформація, що на будівлю нового вокзалу приїжджав подивитись цар Микола II, в момент екскурсії вокзалом він вжив нецензурне слово. Архітектор Зіновій Журавський прийняв це як негативну реацію на його творіння та покінчив життя самогубством. Своїм словами цар висловив своє задоволення від побаченого. А, як виявилось, зодчий працював ще як мінімум 10 років після побудови вокзалу. За весь час існування будівлі, а це більше 100 років, первозданний вигляд не було збережено,більшість оздоблення вокзалу було зруйновано. Реставрацію провели лише у 2011 році, вона тривала 2 роки.
Де знаходиться: бульвар Б. Олійника, 1, місто Жмеринка, Жмеринський район, Вінницька область.

Куп’янськ-Вузловий залізнична станція


Невелике містечко, в якому проживає менше 10 тисяч людей,має досить великий залізничний вокзал. Побудували його в 2009 році на честь 18-річчя святкування Незалежності України. До цього часу тут також були присутні залізничні будівлі. Одній із будівель на той час було 50 років, іншій більше, вона зведена на межі 19-20 століття, проте точних даних немає. Ці будівлі зараз закриті і розташовані поруч із новеньким вокзалом, який повністю обслуговує весь об’єм пасажирі. Населений пункт давно потребував великого вокзалу, так як тут приймають поїзди з п’яти напрямів. Головний із них потяги, які прямують до Харкова.
Де знаходиться: вулиця Печериці, 2а, селище Куп»янськ-Вузловий, Куп»янський район, Харківська область.

Вокзал Кривого Рогу


Головний вокзал Кривого Рогу теж заслуговує на увагу. Коли вперше бачиш будівлю, виникає враження,що цей будинок ніби з пряників як у казці про Гензеля та Гретель. Влітку біля вокзалу цвітуть троянди, які ще більше додають казкового шарму. Навколо вокзалу присутній сквер, площею 0,98 га та побудували його в 20 столітті. Станція зведена пізніше. У 1884 році. В цей час вокзал мав назву «Долгінцево». Деякі мешканці до сих пір використовують цю назву. Назва «Кривий Ріг діє з 1979 року.
Де знаходиться: вулиця Ленінського комсомолу, 1, місто Кривий Ріг, Дніпропетровська область.

Залізнична станція Козятина


Місцевий вокзал у Козятині є незвичайним. У 1899 році станція «Казатинъ» була однією з кращих на території Російської імперії. У той час тут приймали кілька поїздів. В той час це була одна з 3 станцій на території України, де працювала електростанція. Оздоблення будівлі складалось з вражаючих орнаментів, пишних меблів. Особливу увагу заслуговувала люстра з бронзи, яка була в буфеті. Місцеві жителі розповідають, що її хотіли забрати німці під час війни. Люстру перевезли лише до Одеси. Є інформація, що саме вона заказ є прикрасою у оперному театрі в Одесі. На данний момент будівля є пам’яткою архітектури 19 століття. Остання реставрація вокзалу в Козятині проводилась в 2011-2012 році.
Де знаходиться: вулиця Привокзальна, 1, місто Козятин, Козятинський район, Вінницька область.

Ось так от в ході подорожі, можна не лише милуватись красотами різних пейзажів, а й унікальними історичними будівлями, які ми бачимо відразу, по прибуттю у місто. Іноді ми навіть не здогадуємось, які старі будівлі можна побачити із вікон поїзду.

Це ще не весь перелік цікавих вокзалів в Україні, далі буде.

 

Член ГО «Майдан Січеслав-Дніпро» Валерія Желізняк

фото:  Від і До

 

 

 

 

Добавить комментарий