Кажуть, все мине: і біда, і щастя, а ти, Марку, грай…Бо по смерті тільки те й залишиться, що ти грав… 
Що ж, тоді знову про мову.
Подобається це комусь чи вже остогидло, а від вирішення мовного питання, як не ховай голову в пісок, а воно (питання мови) постійно виринає і від нього нікуди не подінешся. 26 років все «не на часі» та «не на часі», і чим більше часу воно затягується — тим гостріші суперечки викликає…

1479302138_mova
Цього разу про мову в Ізраїлі.
Назвати ситуацію там подібною до нашої не можна, але!
Особисто в мене викликає неабияку повагу той факт, що євреї змогли відродити свою мову, яка вважалася мертвою.
Відродження івриту в якості національної мови євреїв — то є лінгвістичний, соціальний та політичний феномен, який не має жодного аналогу в світі. Мало хто знає, що якихось сто років тому івритом не розмовляла жодна людина. Він був мертвою мовою приблизно два тисячоліття…
Складно уявити собі, щоб єврейські націоналісти (сіоністи), які поставили собі за мету відродження держави Ізраїль на землях біблійних предків, керувалися б тією ж аргументацією, яку ми зараз постійно чуємо, на кшталт «какая разніца», «больше палавіни насєлєнія рузкаязичних». Мовляв, євреї розмовляють різними мовами, навіщо ще той іврит.
Так то воно так, але! Сіоністи хотіли не просто мову для всіх євреїв — вони хотіли свою власну державу. А для цього була потрібна не запозичена, а СВОЯ ВЛАСНА МОВА.
І це був саме іврит. Мертвий, архаїчний — але свій.
Цю істину першим втілив у життя один-єдиний чоловік. Його звали Лазар Бен Ієгуда — під цим іменем він назавжди ввійшов у історію не лише єврейського народу, а й світової лінгвістики як провідник єдино відомої трансформації мертвої мови в живу. Саме він сформулював гасло, під проводом якого іврит «воскрес із мертвих»: Ієгуді, дабер іврит! Євреї, говоріть івритом!
Відроджувати його(іврит) було надзвичайно складно, адже створення літературної мови базується на фольклорі та розмовній мові. На івриті не було ні того, ні іншого, не було навіть слів на позначення елементарних побутових понять.
Але попри всі складнощі, було видано словник , Бен Ієгуда створив 17-томний «Повний словник стародавнього і сучасного івриту». Це була колосальна праця — іноді на неї йшло по 18 годин в день. Звісно, що придумувати всі «неіснуючі» слова самостійно Бен Ієгуда не міг. Тому заснував у 1890 році Раду івриту (сьогодні це Академія мови іврит) — організацію, яка зайнялася пошуком, відбором і затвердженням нових слів. Першими членами Ради стали вчителі — кожен сільський викладач міг винаходити слова за власним смаком і надавати на загальний розгляд.
В 1914 році іврит запроваджено у школах всіх рівнів. У 1923 він стає офіційною мовою Палестини — на додаток до англійської та арабської. Тобто спочатку мова, потім, в 1948 році — держава. Самі євреї вважають, що запровадження івриту стало одним з головних чинників створення майбутньої держави Ізраїль.
Сьогодні навряд чи хтось при здоровому глузді стане заявляти, що іврит — мова застаріла, не сучасна, що це мова селянська, нижчовартісна, що вона відриває євреїв від тих культур, з якими вони були споріднені протягом століть… Тобто, саме те, що чуємо ми від апологетів російськомовності в Україні.
Отже, своя національна мова — це ключовий елемент здобуття народом політичного статусу — тобто, його перетворення в націю. Це саме той фундамент, на якому тримається держава. І в ньому ж лежить чітка й раціональна прагматика: хочеш мати власну державу — розвивай і підтримуй ВЛАСНУ МОВУ.
Євреї відродили свою мову, реанімували з мертвих, щоб мати свою державу. Натомість ми, маючи свою державу, руйнуємо її власними руками, власною байдужістю, невіглаством, зрікаючись мови своїх батьків, і при цьому прагнемо гідного життя. Так не буває.
Як не буває мов кращих чи гірших.
Є лише мова рідна і мова чужа.

Член ГО «Майдан Січеслав-Дніпро» Валентина П.