У тому, що цвіте вода в Дніпрі, ми звикли звинувачувати спеку. Але це геть не єдиний фактор, що впливає на екологію самої великої ріки країни.

Останні новини зі столиці: під час рейду тамтешні громадські діячі виявили шість фактів незаконного видобутку піску з Дніпра. Трудилися вороги природи серед білого дня – так нібито Державної екологічної інспекції взагалі не існує. Земснаряди завантажували пісок прямо на баржу або перекачували його до берегу по трубах.

Втім, з держекоінспекторами дійсно є проблеми. Після рейдів в Києві затримали одного такого горе-службовця, який вимагав хабар у розмірі 10 тисяч гривень за видобуток корисних копалин, одним з яких є пісок. Кажуть, у столиці подібні випадки не поодинокі.

А що ж в Дніпропетровську? Так у нас все в порядку! Кому яке діло, що ресторани і обгороджені високими парканами особняки стоять на берегах Дніпра, Самари і Сури? Вас дратує, що там ще й відеокамери працюють? Ах, облиште – це ж «для вашої власної безпеки». І володарям маєточків не треба заздрити.

Дніпро цвіте? Так це від спеки. І греблі, які гальмують течію, зовсім не винні. І неочищені промислові стоки тут ні причому. Та й так звані «ливневки», яки пропускають всю грязюку в ріку – просто «святі», а на пляжах в нас – чистота.

Роками влада не звертала на це увагу. Десятиліттями! От і маємо це ганебне становище в самому центрі Європи. У самому центрі міста.

Візьмемо, наприклад, Монастирський (він же Комсомольський) острів, де днями активісти ГО «Майдан Січеслав-Дніпро» провели власне розслідування. Подивитися було на що. І гори сміття на берегах, а також бомжатники в очереті – такі собі літні квартири для безхатченків – не найстрашніше, хоч і вельми сумне й неприємне видовище.

Страшно було дивитися на качок, які навіть у воду боялися увійти (див. Фото). Сидячи на топляках, бідолашні птахи тулилися одне до одного, споглядаючи зелену муляку цвітучого Дніпра.

Фото6753

Розташувалися неподалік рибалки тихенько матюкалися з приводу того, що в такому болоті нічого не зловиш. І садки у них дійсно були порожніми.

Чому не працює канатна дорога? Але ж кому вона потрібна – любителям відпочивати на горах бруду? Нехай іржа – за кабін та тросів часів Брежнєва падає у Дніпро. Та скільки її там – а річка велика, витримає.

Ну а поки Дніпро цвіте, торгівля на острові процвітає. Наскільки законні всякі там мобільні кухні з шаурмою та іншими «делікатесами» — питання риторичне. Інша справа, що протягом дня нам так і не довелося побачити сміттєвоз, який би прибирав «плоди» їх діяльності. Як і не побачили ми на острові жодного міліціонера. Звичайно, кому ж хочеться працювати в таку спеку, так?

Зате машин з крутими номерами на Монастирському вистачає. Плювали вони з високої гори на те, що в зону відпочинку приватному транспорту в’їзд заборонений. У них свої закони. Їх банальним евакуатором не візьмеш.

Тим часом не тільки на острові, а й біля будь-якого іншого берега автотранспорту знаходиться категорично заборонено. Це – екологічна зона. А ви не знали? Отож.

Що стосується неочищених промислових стоків, то хотілося б дізнатися у дніпропетровських державних екологічних інспекторів, коли вони востаннє штрафували порушників? А ДАІ давно штрафувала автолюбителів за паркінг в недозволеному місці – на берегах Дніпра та інших водойм області?

А це ж, шановні панове правителі, Клондайк для наповнення бюджету, щодо дірок в якому ви вічно плачете на різних нарадах. Дати хустинку чи все-таки ви вийдете з-під кондиціонеру та нарешті подивитися, що відбувається в наших містах і селах?

Повертаючись з острова, на огорожі пішохідного мосту ми побачили чорно-білу наклейку з черепом і знаком «88» (див. фото), що означає для шанувальників фюрера і його політики ніщо інше як «Хайль Гітлер». На тлі зеленого від бруду Дніпра виглядало це досить жахливо.

Фото6750

— Ось вам і фашизм – водний, — сказав хтось із наших.

І сміятися не хотілося. Навіть знову нові замочки закоханих і подружніх пар оптимізму не додавали. Бо, як виявляється, ми обожнюємо один одного, але не любимо рідну річку, з якої п’ємо воду і тягнемо останні жили, влітку збільшуючи відсоток хлорки під час очищення.

І не спека винна. Не спека – люди. Безвідповідальні.

 

Голова ГО «Майдан Січеслав-Дніпро» Віктор Романенко

Фото: ГО «Майдан Січеслав-Дніпро» ©.

 

Добавить комментарий